poniedziałek, 16 listopada 2009

sztuka video w TVP Kultura

http://www.tvp.pl/kultura/mloda-sztuka/rewizje-sztuki/wideo

zapraszamy do oglądania!!

„Przeciw agorafobii” czyli sztuka w przestrzeni publicznej cz. 1


Koła Naukowe Grafiki - Doomsday Machine zaprasza na kolejne spotkanie podejmujące problemy sztuki współczesnej, nieakademickiej, niesztampowej. Gościem prowadzącym wykład będzie Stanisław Ruksza dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.
Stanisław Ruksza : ,,Sztuka w przestrzeni publicznej w ostatnich latach jest jednym z najbardziej popularnych zagadnień artystycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z jednej strony artyści nieustannie poszukują nowych przestrzeni, miejsc komunikacji poza tradycyjną przestrzenią white-cubu; z drugiej – uważają, że otwarcie się na przestrzeń publiczną to przekroczenie wygodnych ram sztuki w pola innych dziedzin. Wykład o plusach i zagrożeniach tych praktyk, o tym co sztuką publiczną i sztuką w przestrzeni publicznej nie jest (!)...,,

niedziela, 15 listopada 2009

Wystawa grafik Olgi Pałki-Ślaskiej







Wystawa grafik Olgi Pałki-Ślaskiej, pracującej na co dzień w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zdobywczyni min. Nagrody Regulaminowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie 2009.
Gliwice, Galeria na2pe ul. Białej Bramy 10
Wernisaż 20.11.09. godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20.12.09

czwartek, 12 listopada 2009

Moje ostanie odkrycie

Pak Sheung Chuen to artysta chińskiego pochodzenia reprezentujący w tym roku Hong Kong podczas Biennale w Wenecji. Według mnie najciekawszy pawilon ( spośród tych które widziałem), a sam Pak Sheung Chuen pomysłowy, młody, artysta ,,konceptualny,, jeśli tak mogę go nazwać. Polecam.

www.pakpark.blogspot.com/

czwartek, 5 listopada 2009

Arctic Lights

Arctic Lights to stworzony przez Fundację No Local pokaz twórczość czwórki nordyckich artystów wyrastających z tego samego kręgu kulturowego i urodzonych w tej samej dekadzie (lata 70.). Są to wybitne osobowości twórcze, docenione poprzez liczne prezentacje międzynarodowe (min. Biennale w Wenecji, w Stambule, Moskwie, Docmenta 12). Pokaz połączony z krótkimi wykładami o twórczości prezentowanych osób będzie się koncentrował wokół rozważań nad męskością, partycypacją, przemijaniem, ale poruszone zostaną także kwestie techniczne – rodzaj nośnika, subtelne korzystanie z popkultury, filmowe asocjacje i rola muzyki w filmach.

Kuratorki: Małgorzata Mleczko, Patrycja Musiał (Fundacja No Local)

Data:
14 listopada 2009
Termin:
18:00 - 21:00
Miejsce:
CSW KRONIKA, Rynek 26, Bytom

Podziemne Państwo Kobiet

“Podziemne Państwo Kobiet” to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze. Osiem kobiet, które dokonały nielegalnej aborcji, zdecydowało się na pierwszą w Polsce publiczną opowieść o swoim doświadczeniu.
W Polsce od 1993 roku obowiązuje ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem liczba aborcji dokonywanych w Polsce nielegalnie jest szacowana nawet na 200 tysięcy rocznie. Dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży jest w dużej mierze kwestią pieniędzy.
Mimo tak częstych nielegalnych zabiegów przerywania ciąży nie rodzi się w Polsce ruch dążący do zmiany prawa. Autorki filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, cofając się do rzeczywistości z początków lat 90. i odsłaniając bezsilność ruchu obywatelskiego wobec politycznych targów. O komentarze zwracają się do czołowych działaczek ruchu pro-choice, reprezentantek różnych generacji: Kazimiery Szczuki, Katarzyny Bratkowskiej, Ewy Dąbrowskiej-Szulc, Marii Jaszczuk, Kingi Jelińskiej, Rebeki Gomperts, Wandy Nowickiej i Małgorzaty Tarasiewicz.
Podziemne państwo kobiet ma stać się słyszalnym głosem za prawem kobiet do podejmowania decyzji o swoim życiu. Liczymy na otwarcie publicznej debaty, w czasie której wyłoni się ruch obywatelski działający na rzecz zmiany ustawy.

Przed spotkaniem pokaz filmu Joanny Rajkowskiej „Spacer” z udziałem zespołu Krytyki Politycznej, z opracowaniem muzycznym Marcina Dymitera aka Emitera.-

Po projekcji debata pod patronatem Fundacji Feminoteka i Krytyki Politycznej.
http://podziemnepanstwokobiet.pl/

Data:
13 listopada 2009
Termin:
19:00 - 21:00
Miejsce:
CSW KRONIKA, Rynek 26, Bytom

Kronika

Pracownia prowadzona przez Sławomira Brzoskę na ASP w Poznaniu.

Pracownia Działań Przestrzennych prowadzona przez Sławomira Brzoskę na ASP w Poznaniu.